PROFESORESHA ILIRE VINCA NOMINOHET NË LIGËN E GRUAS PROFESIONISTE TË TEATRIT NË NJU JORK

  PROFESORESHA ILIRE VINCA NOMINOHET NË LIGËN E GRUAS PROFESIONISTE TË TEATRIT NË NJU JORK Profesoresha e Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ilire Vinca, është nominuar për herë të dytë në Ligën e Gruas Profesioniste të Teatrit në Nju Jork.

  Puna e saj si aktore në teatër, film dhe si profesoreshë në UP e ka vendosur Vincën në mesin e 26 të nominuarave nga 18 vende të botës. Prof. Vinca, në programin e këtij viti, paraqitet me temën Edukimi teatror: Arritja përtej skenës.

  Prezantimin e LPTW-së të profesoreshë Vincës si e nominuar e gjeni në vegzën në vijim: 

  https://www.youtube.com/watch?v=5uremiWha44&feature=youtu.be

  Këtë ligë e bën më të veçantë për vendin tonë edhe fakti që këtë herë nga Kosova nominohen edhe dy artiste, Zana Hoxha dhe Burbuqe Berisha

  League of Proffesional Theater Woman #LPTW Gilder/Coigney është çmim ndërkombëtar i teatrit, i themeluar në 2011 për nder të dy figurave Rosamond Gilder dhe Martha Coigney. Kjo ceremoni mbahet çdo tre vjet, duke vlerësuar punën e jashtëzakonshme të artisteve gra jashtë SHBA-së. Këtë vit programin javor të LPTW-së do të mund ta përcillni në LPTW YouTube Channel, [email protected]


   

Arkiva e lajmeve

«mars»
MaEnPrShDi
22232425262728
12 34 567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234